Podniesienie bandery na M/S Garwolin

Ktoś tu ostatnio wspominał Alicję Solską-Jaroszewicz. Oto ona na zdjęciu wśród załogi m/s „Garwolin”. Podniesienie bandery na statku odbyło się 11 kwietnia 1973 r., a chrzest 18 listopada 1978 r. M/s „Garwolin” obsługiwał linię śródziemnomorską Polskich Linii Oceanicznych. Na podniesienie bandery z Garwolina do Gdańska wybrała się 7-osobowa delegacja komitetu patronackiego. Jedną z osób był Aleksander Buś. Ciekawi jesteśmy, kto się jeszcze załapał do tego komitetu.

Poniżej prasowa informacja o nowym statku PLO.

Wczoraj w porcie gdańskim odbyło się uroczyste podniesienie bandery na nowej jednostce PLO m/s „Garwolin”.

W uroczystości udział wzięli: wiceminister żeglugi Romuald Perkowicz, przewodniczący Prezydium WRN [Wojewódzkiej Rady Narodowej] Henryk Śliwowski, dyrektor naczelny PLO Stanisław Bejger oraz 7-osobowa delegacja komitetu patronackiego z Garwolina z przewodniczącym Prez. MRN [Miejskiej Rady Narodowej] Aleksandrem Busiem.

Obecna była również matka chrzestna statku Alicja Solska-Jaroszewiczowa.

Statek o nośności 6 300 DTW został zbudowany w Stoczni Szczecińskiej im. A. Warskiego. M/s „Garwolin”, obok bliźniaczego m/s Radzionków, jest największym drobnicowcem, który wchodzi do eksploatacji na linię śródziemnomorską PLO. Gdyński armator dysponuje obecnie 164 jednostkami o nośności 957 790 ton.

Po zakończeniu załadunku m/s „Garwolin” wyjdzie jeszcze dzisiaj w swój pierwszy rejs pod dowództwem kpt. ż. w. Edwarda Pirógowskiego.

Źródło: Dziennik Bałtycki, 12 kwietnia 1973, nr 87