Franciszek Skalski (1905-1939)

POGRZEB ŚP. OB. FRANCISZKA SKALSKIEGO.

W dniu 5,IV b. r. Oddział Z. S, w Maciejowicach pochował swego byłego prezesa ob. Franciszka Skalskiego, tragicznie zmarłego w dniu 3 b. m. Zmarły był gorącym propagatorem Idei Strzeleckiej na terenie pow. Garwolin, toteż w ostatniej jego wędrówce doczesnej wzięły udział obok Zarządu Oddziału z prezesem ob. Jewarskim na czele i strzelców przybyłych z bronią, również tłumy publiczności. Na cmentarzu nad otwartą mogiłą pożegnał śp. ob. Skalskiego Komendant Oddziału. ob. Bereżański oraz ob. Brzeziński. Cześć Jego Pamięci!.

Franciszek Skalski urodził się 29 maja 1905 r. w Oblinie gm. Maciejowice, był synem Michała i Marianny z d. Rzepka. 4 listopada 1928 roku w Maciejowicach wziął ślub z Hellena Dutką córką Piotra i Marianny z d. Marciniak. 11 stycznia 1931 r. zmarł ich syn Henryk, miał 10 dni. Franciszek zmarł 3 kwietnia 1939 r. Nie udało nam się ustalić przyczyny śmierci.

ℹ Tygodnik „Strzelec” Organ Związku Strzeleckiego nr 17, 23 kwietnia 1939 r.
ℹ Indeksacja ksiąg metrykalnych parafii Maciejowice. Garwolińska Grupa Indeksacyjna 2017
📩 Nadesłała Grażyna Przybysz


O pogrzebie Franciszka Skalskiego (1905-1939) pisaliśmy pięć dni temu. I tutaj kolejny przykład Waszego zaangażowania w odkrywanie historii. Zgłosiła się do nas wnuczka p. Franciszka i przekazała nam jego zdjęcie – jak nam napisała – jedyne jakie posiada na którym jest dziadek. Zdjęcie wykonane prawdopodobnie w Warszawie.

📩 Przekazała Agnieszka Piskorska


A nam udało się znaleźć jeszcze dwa wycinki prasowe dotyczące śmierci p. Franciszka Skalskiego

Robotnik nr 98 6 kwietnia 1939