Mogiła w Kol. Unin

Nieznana mogiła z negatywu z Archiwum Barbary Witczak-Witaczyńskiej (fotografia na dole) już nie jest nieznaną! A to dzięki fotografii (fotografia na górze) przesłanej przez Panią Elżbietę Posłuszną. Widać na niej napisy na tablicy przybitej do brzozowego krzyża. Wiemy już kto tam spoczywał i gdzie znajdowała się ta mogiła.

Mogiła znajdowała się na Kolonii Unin, przy krzyżu na zakręcie. A w mogile pochowany był Hilary Kwiatkowski – uczeń gimnazjum, który zginął 14 września 1939 r. Jego ciało zostało po wojnie ekshumowane na cmentarz wojskowy w Garwolinie i złożone do mogiły nr 5.

Mogiła ta jest również związana z Władysławem Jóźwickim ps. Sęp – członkiem AK z Górzna.

Po aresztowaniu i torturach, 15 czerwca 1943 r. Władysław Jóźwicki został przewieziony na Lisie Jamy i tam rozstrzelany przez Niemców. Kilka dni po egzekucji, koledzy Sępa ekshumowali jego ciało i urządzili mu żołnierski pogrzeb w Uninie (Kolonia Unin), ciało jego złożono do mogiły gdzie pochowany był Hilary Kwiatkowski. Po wojnie ciało Władysława Jóźwickiego przeniesiono na cmentarz w Górznie i pochowany tam został wraz ze Stanisławem Paziewskim i Janem Więckowskim w pamiątkowej mogile.

Cześć i Chwała Bohaterom!