Zdjęcie udostępnione nam przez naszego przyjaciela Łukasza Żaka było podpisane „Garwolin”. Lecz ciężko było nam zidentyfikować go wśród znanych nam murowanym budynkom garwolińskim. Ale nie poddaliśmy się! I udało się!
Od początku wygląd elewacji pasował nam do garwolińskich budynków murowanych jakie istniały przed II Wojną Światową. Chociażby porównać go z kamienicą stojącą kiedyś przy ul. Staszica vis a vis Urzędu Miasta:
Zdjęcie nie dawało nam spokoju i po przejrzeniu zasobów portalu, odnaleźliśmy ten budynek z trochę innej perspektywy, a na zdjęciu widać trochę więcej otoczenia.
Zdjęć p. Krabickiej z Ośrodka Karta kilka posiadamy i wiedząc w jakim rejonie wykonywała fotografie mogliśmy zawęzić nasze poszukiwania.
Reszta już poszła z górki. Okazuje się że na pierwszym planie zdjęcia udostępnionego przez Łukasza Żaka znajduje się nieistniejący dziś odcinek ulicy Krzywej. A charakterystyczny budynek to dom znajdujący się kiedyś przy ul. Długiej róg z Krzywą. Najprawdopodobniej mieszkał w nim Rabin E. Romer. W oddali widać białe stodoły znajdujące się już przy ul. Mazowieckiej (Stodolnej). A co nam pomogło na tak dokładną lokalizację?
Budynek (na zdjęciu z Ośrodka Karta) znajdujący się po lewo od budynku przy ul. Długiej. Parterowy, z dwoma okienkami w szczycie i z charakterystycznym gzymsem podrynnowym wychodzącym na ścianę szczytową tylko od strony wschodniej. Okazuje się że ten budynek istnieje do dziś w Garwolinie i to dzięki niemu udało się zidentyfikować to zdjęcie (zdjęcia). Ważne było też to że budynek nie przeszedł gruntownego remontu elewacji i wszystkie te elementy zachowały się do dziś. Poniżej wygląd dziś:
Poniżej pokażemy fotografię z wieży kościelnej, wykonaną w po bombardowaniu niemieckim we wrześniu 1939 na którym widać obydwa te budynki:
W Archiwum Narcyza Witczak-Witaczyńskiego udało nam się odnaleźć jeszcze zdjęcie domu przy ul. Długiej z okresu jego „życia”
Zastanawia nas jeszcze czy ten sam budynek nie został uwieczniony na pocztówce z początku XX w. ale wiele na to wskazuje. Balkon i odległość od skrzyżowania z ul. Kościuszki.
Tak po krótce przedstawiliśmy wam sposób w jaki identyfikujemy budynki i miejsca gdzie wykonano fotografie. Ale to wszystko dzięki Wam, mając taki zasób materiału porównawczego – potrzeba tylko czasu do identyfikacji.
Zwracamy się z Apelem, jeśli posiadają Państwo więcej fotografii lub informacji o tych budynkach to zachęcamy do podzielenia się nimi z nami kontakt@garwolin.org