Kafel braci Michalików z Siedlec

Od Jana Zduńczyka otrzymaliśmy kafel sygnowany Sielecką Kaflarnią braci Michalików. W książce Sławomira Kordaczuka pt. „100 Spotkań z Historią. Chłopcy tamtych dni. Część druga” możemy przeczytać informacje przekazane przez Bogusława Wojciecha Michalika ur. w Siedlcach w 1929 r.

Dziadek Antoni Michalik, urodzony w 1861 r. w Garwolinie, założył pierwszą kaflarnię w Siedlcach przy ul. Fabrycznej. Synowie, Marian i Roman, rozbudowali ją w 1939 r. Tego samego roku runęła wraz z dużym wygodnym domem pod niemieckimi bombami. Po odbudowaniu dom został zajęty przez oddział łączności Luftwaffe, a produkcję kafli przejęli okupanci. Rodzina musiała wykazać dużo sprytu, by z własnego zakładu zapewnić sobie utrzymanie. Po wojnie w 1949 r. kaflarnia została odebrana właścicielom na mocy ustawy o nacjonalizacji przemysłu. Funkcjonowały tu przedsiębiorstwa o różnych nazwach i różnych profilach produkcji. Ostatnie Miejskie Przedsiębiorstwo Remontowo-Budowlane zbankrutowało u schyłku mieszkaniowego. epoki komunizmu. Budynki zostały rozebrane, w ich miejscu Mostostal wzniósł bloki osiedla”

Próbujemy odnaleźć Antoniego Michalika w indeksach w opracowaniu: S. Jędrych, Ludzie z Garwolina i okolic 1610-1945, 2013

W roku 1859 pod nr. aktu 19 zapisano: Garwolin. Michalik Antoni, rodz.: Antoni – gospodarz (36) i Marianna Pawliszewska (34).

W roku 1862 pod nr. aktu 158 zapisano: Sulbiny. Michalik Antoni, rodz.: Jan – gajowy (23) i Marianna Orlik (22).

W roku 1864 pod nr aktu 166 zapisano: Garwolin. Michalik Antoni, rodz.: Stanisław – kuśnierz (38) i Weronika Słomczyńska (38).

Najbardziej prawdopodobnym wydaje się być Antoni urodzony w 1859 r., być może ktoś z Państwa ma Antoniego w swoim drzewie i może zna jego historię podróży do Siedlec i założenia tam kaflarni?

Kafel sygnowany Fabryką Kafli Braci Michalików w Siedlcach.
Przekazał Jan Zduńczyk.

W naszych zbiorach przekazanych nam przez spadkobierców Ś.p. Barbary Witczak-Witaczyńskiej (błony fotograficzne) znaleźliśmy fotografię sklepu należącego do Pawła Michalika, zlokalizowanego w drewnianych budkach (zapewne obok zakładu FOTO-WIT Narcyza Witczak-Witaczyńskiego) przy ul. Staszica. Z szyldu dowiadujemy się że Paweł Michalik handlował Farbami i Kaflami w czasie II Wojny Światowej. Być może to jakaś rodzina z kaflarzami z Siedlec.

Sklep z farbami i kaflami Pawła Michalika w Garwolinie w czasie II wojny światowej.

Czekamy na informacje od Was!

KK