Grób rodziny Hordliczków w Garwolinie

O tym jak wiele zasług ma ród Hordliczków dla naszego powiatu, pisaliśmy już nie raz na łamach naszego portalu. Dziesiątki informacji znalezionych w bibliotekach cyfrowych, reklam Huty Czechy Ignacego Hordliczki, jak również kilka faktów z życia rodziny.

Jednak jest to tylko promil informacji, zdjęć i dokumentów w porównaniu z wiedzą i archiwum jakie posiada Pan Andrzej Czyżewski. W ubiegłym tygodniu spotkaliśmy się z p. Andrzejem i jesteśmy bardzo wdzięczni za okazane nam zaufanie. Śpieszymy do Was z informacją, że archiwum p. Andrzeja dotyczące rodu Hordliczka i nie tylko, zostaje przez nas opracowywane!

Pierwsze zdjęcie jakie udostępniamy z tego archiwum zamieszczamy poniżej. Przedstawia ono grobowiec rodziny Hordliczków znajdujący się na cmentarzu parafialnym w Garwolinie. Fotografia wykonana na przełomie XIX i XX wieku przedstawia pusty jeszcze teren wokół grobowca i chłopca klęczącego na schodkach przy grobowcu. Ciekawostką jaką dostrzegliśmy jest znajdująca się po lewo w oddali za murem cmentarz, cegielnia przy tzw. „Piesia Dołach”. Według informacji jakie posiadamy, cegła z tej cegielni była wykorzystywana przez mieszkańców do wznoszenia domów, ale również używano jej do budowy koszar dla 37/13. Pułku Dragonów i budowy kościoła w Garwolinie.

Panu Andrzejowi jeszcze raz dziękujemy za okazane zaufanie i dzielenie sie wiedzą na temat tak zasłużonego dla powiatu garwolińskiego rodu jakim była rodzina Hordliczków.

A Państwa zabieramy w podróż w przeszłość z historią Hordliczków.

Udostępnione przez Andrzeja Czyżewskiego
z Archiwum Rodziny Hordliczka z Huty Czechy – Trąbki.