Cmentarz Żydowski w Sulbinach

Od starszych mieszkańców Garwolina i okolic, często słyszeliśmy, że popularne były niedzielne spacery na “Kirkut”. Poniższe zdjęcie jest tego idealnym dowodem. Widzimy na nim jeszcze nie zalesiony teren cmentarza. I wiele macew (nagrobków). Takich nagrobków już tam nie odnajdziemy. Pozostały głównie kamienne. Przypominamy, że większość nagrobków (tych z piaskowca) z cmentarza, zostało wykorzystanych przez Niemców do zbudowania basenu przeciwpożarowego na terenie ogrodów przy plebanii w Garwolinie i nigdy nie wróciły tam gdzie ich miejsce.

Dzięki naszym działaniom, część macew odnalezionych na terenie Garwolina i okolic, powróciło w ubiegłym roku na teren cmentarza. Jeśli ktoś wie o macewach, lub ich fragmentach znajdujących się w przestrzeni publicznej, na polach lub prywatnych posesjach – prosimy o kontakt w wiadomości prywatnej. Zapewniamy transport i anonimowość.

Fotografia pochodzi z albumu rodzinnego ś. p. Haliny Kaim z d. Andrzejkowicz. Pani Halina stoi na tym zdjęciu (pierwsza z prawej strony) wraz ze znajomymi. Wstępnie, wykonanie fotografii datujemy na początek okupacji niemieckiej.

Dzisiaj obchodzimy 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. W tym dniu wspominamy naszych sąsiadów wyznania mojżeszowego, których okrutny okupant niemiecki starał się wymazać z historii Polski. My często podczas naszych spacerów i spotkań z mieszkańcami o nich wspominamy i będziemy wspominać.

Pamiętamy!