Stacja kolejowa Garwolin – dziś Ruda Talubska

Łukasz Żak nasz Przyjaciel udostępnił nam do skanowania zdjęcie budynku stacji kolejowej na którym widnieje napis „Garwolin”.

Według Stefana Siudalskiego – dzisiejsza stacja kolejowa Ruda Talubska nazywała się  – Wilga w 1894 r., – Garwolin w 1910 r., Ruda Talubska w 1922 r.[1]

Dzisiejsza stacja kolejowa Garwolin rozpoczęła swoją działalność z dniem 28 czerwca 1912 roku jako stacja Mirwan. A w 1922 roku już występuje jako stacja Garwolin.[2]

Zdjęcie wywołało furorę wśród lokalnych pasjonatów historii – pierwszy raz pokazaliśmy ją na otwarciu makiety stacji Mirwan w muzeum u Tadka Barankiewicza. Rozpoczęły się dyskusje – gdyż nikt, nigdy nie słyszał o tak okazałym budynku stacji Garwolin (dziś Ruda Talubska). Weryfikując dostępne nam na chwilę obecną zdjęcia i informacje możemy stwierdzić że zdjęcie które Państwu dziś przedstawiamy zostało wykonane na stacji Garwolin (dziś Ruda Talubska) w latach 1910-1917. Z 1917 roku dostępna jest pocztówka która wydało Starostwo w Garwolinie ze zbiorów p. Chciałowskich. Na pocztówce widoczny już jest piętrowy i drewniany budynek, a na elewacji widnieje napis Garwolin.

Poniższe zdjęcie jest dla nas i dla lokalnej historii wielki odkryciem i nadzieją na to – jak wiele jeszcze przed nami!

Wpis zamieszczamy z okazji 9000 fanów na naszym fanpage’u na portalu Facebook. Ps. Na szyldzie udało nam się odczytać napis po rosyjsku – „Darmowa herbaciarnia”


[1] Duża historia małej wsi Rębków i Okolica – Stefan Jerzy Siudalski 2018

[2] Tamże…